پروتکل بهداشتی ویژه کنکور ۹۹ اعلام شد/ افزایش فاصله صندلی ها

به گزارش خبرنگار مهر، آزمون عمومی و اختصاصی داوطلبان گروه آزمایشی هنر در صبح چهارشنبه ۲۹ مرداد، داوطلبان گروه‌های آزمایشی علوم ریاضی و فنی و علوم انسانی در صبح پنجشنبه ۳۰ مرداد، داوطلبان گروه آزمایشی علوم تجربی در صبح جمعه ۳۱ مرداد و داوطلبان گروه آزمایشی زبان‌های خارجی در صبح شنبه یکم شهریورماه در ۳۹۲ شهر و بخش کشور برگزار می‌شود.

کارت‌های شرکت در آزمون برای همه داوطلبان آزمون سراسری سال ۱۳۹۹ براساس مندرجات بند «الف‌» این اطلاعیه بر روی درگاه اطلاع رسانی سازمان سنجش آموزش کشور قرار می‌گیرد و داوطلبان پس از پرینت کارت شرکت در آزمون، در صورت وجود نقص احتمالی باید مطابق بند «ب» این اطلاعیه به حوزه‌های رفع نقص کارت مندرج در سایت سازمان سنجش مراجعه کنند.

تمهیدات بهداشتی سازمان سنجش اموزش کشور برای برگزاری ازمون سراسری سال ۱۳۹۹

با توجه به شیوع ویروس کرونا و تبعات آن برای کشور و به تبع آن نظام آموزش عالی، دستورالعمل‌های بهداشتی با هماهنگی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، برای اجرا به دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزشی مجری آزمون‌های سراسری ابلاغ شده است که در ذیل به تعدادی از آنها اشاره خواهد شد.

نظارت بر اجرای موارد بهداشتی با دقت نظر بیشتری توسط سازمان سنجش آموزش کشور و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی صورت می‌پذیرد و لازم است داوطلبان نیز با همکاری و رعایت بهداشت فردی، حفظ فاصله فیزیکی و زدن ماسک، این سازمان را در برگزاری مطلوب آزمون‌ها یاری کنند.

زمان برگزاری آزمون‌های سراسری با هماهنگی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تنظیم و توسط ستاد ملی مقابله با بیماری کرونا تصویب و ابلاغ شده است.

به منظور مساعدت و همراهی بیشتر با داوطلبان و رعایت کامل دستورالعمل‌های بهداشتی از جمله ایجاد فرصت مناسب برای ضدعفونی کردن فضا، امکانات و تجهیزات از سوی حوزه‌های برگزاری آزمون و همچنین به منظور جلوگیری از تراکم جمعیتی داوطلبان، زمان برگزاری آزمون از ۲ روز به ۴ روز افزایش پیدا کرده است.

در آزمون سراسری سال ۹۸ تعداد داوطلبان ۱ میلیون و ۳۵۳ هزار و ۱۲۴ نفر بود که این تعداد در ۵۱۸ حوزه امتحان دادند.

در آزمون سراسری سال ۹۹ تعداد داوطلبان ۱ میلیون و ۳۹۳ هزار و ۲۳۳ نفر است که این تعداد در ۷۷۳ حوزه امتحان می‌دهند.

آمارتوزیع داوطلبان و رشته‌های امتحانی آزمون سراسری به تفکیک هر نیمروز برگزاری

ردیف آزمون گروه آزمایشی نیمروز تاریخ تعداد داوطلبان
۱ گروه هنر صبح چهارشنبه ۲۹ مرداد ۹۹ ۱۱۳۷۳۲
۲ گروه‌های ریاضی و علوم انسانی صبح پنجشنبه ۳۰ مرداد ۹۹ ۵۱۰۸۳۰
۳ گروه علوم تجربی صبح جمعه ۳۱ مرداد ۹۹ ۵۹۴۲۵۹
۴ گروه زبان‌های خارجی صبح شنبه ۱ شهریور ۹۹ ۱۷۴۴۱۲

عوامل اجرایی و حفاظتی در صحت کامل سلامتی در اجرای آزمون همکاری خواهند داشت. نسبت به سال گذشته تعداد عوامل اجرایی برگزاری آزمون‌ها، حدود ۵۰ درصد افزایش داشته است.

با هماهنگی با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، یک نفر به عنوان کارشناس بهداشت و سلامت تعیین شده تا برای ارائه مشاوره‌های بهداشتی در حوزه فعالیت کند.

مواد ضدعفونی کننده مورد استفاده از نوعی است که واکنش آلرژیک داوطلبان و عوامل اجرایی را به دنبال نداشته باشد.

انتخاب سالن آزمون، با گنجایش مناسب در نظر گرفته شده و صندلی‌ها با فاصله فیزیکی مصوب ۱۸۰ سانتی متر از هم، چیده شده است.

با ملاحظه وضعیت آب و هوا و آلودگی هوا، جهت بهبود وضعیت تنفس افراد، تمهیدات لازم از جمله تهویه مناسب، باز کردن درب و پنجره‌ها و … اندیشیده شده است.

محل اصلی ورودی داوطلبان به سالن امتحان، به صورت مشخص و به فاصله مناسب از یکدیگر علامتگذاری شده است و داوطلبان می‌بایست روی هر خط و با رعایت فاصله اجتماعی مناسب مشخص شده (حداقل یک متر) برای ورود به سالن امتحان قرار گیرند.

حوزه و تمامی تجهیزات، قبل از برگزاری هر نوبت از آزمون ضدعفونی می‌شود.

استقرار آمبولانس و تیم پزشکی با هماهنگی ستاد مقابله با بیماری کرونا در هر استان و آماده باش مراکز بهداشتی و درمانگاه‌های شهرستان‌ها، در روزهای برگزاری آزمون و حوزه‌های رفع نقص کارت داوطلبان پیش بینی شده است.

بازرسی بدنی داوطلبان با استفاده از گیت دستی بوده و فرد متولی به لباس گان، ماسک سه لایه، شیلد و دستکش لاتکس مجهز خواهد بود.

اشیا و سطوحی که اغلب لمس می‌شود نظیر صندلی‌ها، دستگیره درها و شیرآلات سرویس بهداشتی و… قبلاً تمیز و ضدعفونی شده است و این عمل در طول برگزاری آزمون در هر نوبت انجام می‌شود.

پاکسازی و گندزدائی مخازن اصلی و فرعی سوالات در استان‌ها و شهرستان‌ها، با نظارت نمایندگان تام الاختیار، حفاظت آزمون استان‌ها و نماینده ناظر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، حداقل یک هفته قبل از برگزاری آزمون انجام می‌شود.

در صورتی که داوطلبان در داخل حوزه امتحانی، بسته به شرایط محل برگزاری آزمون، با سرویس عمومی (اتوبوس، مینی بوس و یا سواری ون) جابجا شوند، صندلی‌ها و فضای داخلی این وسایل نقلیه در هر نوبت آزمون ضدعفونی شده و برای رعایت فاصله گذاری، از یک سوم تا یک چهارم ظرفیت خودرو استفاده می‌شود.

فضای مناسب برای داوطلب دارای معلولیت با رعایت فاصله گذاری در نظر گرفته می‌شود. منشی داوطلبان نابینا، معلول، ناشنوا و …ضمن رعایت نکات بهداشتی، حداقل یک متر از داوطلب فاصله خواهند داشت و این داوطلبان با فاصله مناسب از یکدیگر امتحان می‌دهند.

به تعداد کافی سطل زباله (ترجیحاً دارای درب پدالی با پا) در قسمت ورودی و خروجی حوزه و همچنین مسیرهای پرتردد، در سالن‌ها و یا کلاسهای محل برگزاری آزمون پیش بینی شده است.

به منظور مساعدت به داوطلبان و جلوگیری از ازدحام جمعیت در زمان بازرسی داوطلبان، درب حوزه‌های امتحانی از ساعت ۶:۳۰ صبح باز می‌شود.

ضدعفونی مستمر سرویس‌های بهداشتی درطول آزمون انجام می‌شود.

پذیرایی از داوطلبان به صورت سلف سرویس و ضدعفونی شده در فضای مناسبی که باعث تجمع نشود، انجام و وسایل پذیرایی از قبل ضدعفونی می‌شود.

عوامل اجرایی در هنگام تحویل بسته‌های سوال و پاسخنامه، از ماسک و دستکش استفاده می‌کنند و مرتب دستهای آنها ضد عفونی می‌شود.

مراقبان ضمن رعایت نکات بهداشتی، از ماسک استفاده می‌کنند و فاصله آنها با داوطلبان (حداقل یک متر) خواهد بود.

دفترچه‌های سوال و پاسخنامه، درجلسه آزمون به داوطلب تحویل داده می‌شود و روی زمین قرار نمی‌گیرد.

بر روی صندلی هر داوطلب در آزمون سراسری سال ۱۳۹۹ یک بسته بهداشتی قرار می‌گیرد

بر روی صندلی هر داوطلب در آزمون سراسری سال ۱۳۹۹ یک بسته بهداشتی شامل ماسک، پدالکلی یا ژل ضدعفونی کننده به همراه توصیه‌های بهداشتی قرار می‌گیرد.

بنرهای حاوی نکات مهم و بهداشتی توسط سازمان سنجش آموزش کشور تهیه و در حوزه‌های برگزاری آزمون نصب خواهد شد و داوطلبان باید به این موارد توجه کنند.

پیش بینی محل‌های مجزا برای داوطلبانی که دارای علائم مشکوک به بیماری

محل‌های مجزا در هر حوزه جهت برگزاری آزمون برای داوطلبانی که دارای علائم مشکوک به بیماری هستند پیش بینی شده است. لازم به توضیح است آزمون داوطلبانی که براساس خوداظهاری در درگاه سازمان سنجش آموزش کشور، دارای بیماری قطعی کرونا هستند در یکی از بیمارستان‌های تعیین شده با هماهنگی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و صرفاً در شهرهای محل آزمون به همراه سایر داوطلبان مبتلا به بیماری کرونا، خواهد بود.

بعد از جمع آوری پاسخنامه‌ها و دفترچه‌های آزمون، داوطلبان لازم است با حفظ خونسردی و در آرامش با مدیریت صحیح زمان و با فاصله مناسب، برای خروج از محل آزمون اقدام کنند.

حال که آزمون سراسری در هفته جاری برگزار می‌شود، بهتر است که موارد زیر را همه با هم رعایت کنیم:

برگزاری آزمون سراسری در زمان تعیین شده با حفظ سلامتی کامل دانش آموزان خواسته همه والدینی است که فرزند کنکوری دارند. اما باید بدانیم که حفظ سلامتی خود و فرزندانمان، تنها به عهده وزارت بهداشت، سازمان سنجش و سایر سازمان‌های دولتی مسئول نیست. سهم عمده‌ای از حفظ سلامتی به عهده خود ماست که با آموزش درست و رعایت نکات بهداشتی و حفظ فاصله اجتماعی، ضامن سلامتی خود، خانواده و سایر هموطنان باشیم.

براین نکته واقف باشیم که با رعایت این نکات، انتقال بیماری حتی در صورت وجود افراد مشکوک، در اطرافمان به حداقل ممکن خواهد رسید.

چند نکته برای والدین؛

از قبل محل آزمون را شناسایی کنید و از ساعات اولیه برای رسیدن به محل استفاده کنید تا مانع تجمع فرزندان در درب ورودی شود.

ایستادن جلوی درب محل آزمون، تأثیری در نتیجه‌ی کنکور فرزندانمان ندارد. فقط سلامت شما و دیگران را به خطر انداخته، پس لطفاً جلوی محل آزمون تجمع نکنید.

در صورت داشتن ماشین شخصی، ترجیحاً در ماشین خود در فاصله‌ای دورتر از حوزه که قبلاً با فرزندتان هماهنگ کرده‌اید، منتظر بمانید.

از تجمع در کنار سایر والدین و صحبت با آنها در طول آزمون جدا بپرهیزید.

حتماً از ماسک استفاده کنید.

چند نکته برای داوطلبان؛

قبل آزمون: برای تحمل بهتر ماسک در آزمون اصلی، از الان روزی چند ساعت مداوم در منزل ماسک بزنید.

از الان تا روز آزمون کمتر بیرون بروید و با افراد دیگر تماس نداشته باشید.

مداد، پاک کن و مدادتراش به تعداد کافی همراه ببرید تا مجبور به قرض کردن و ضد عفونی مجدد آنها نباشید.

به تعداد کافی دستمال کاغذی و دستکش یک بار مصرف برای موارد ضروری مانند رفتن ضروری به سرویس بهداشتی با خودتان داشته باشید.

بردن یک ماسک اضافه و یک کیسه پلاستیکی فریزری برای نگهداری ماسک استفاده شده ضرری ندارد و بهتر است همراه داشته باشید.

استفاده از شیلد هم در هنگام ورود و خروج محافظت بیشتری ایجاد می‌کند.

فرم خود اظهاری سلامت به نشانی https://salamat.gov.ir را با دقت تکمیل کنید.

در محل آزمون: داوطلبان در هیچ تجمعی در داخل سالن و حیاط محل آزمون شرکت نکنید.

با دیگران صحبت نکنید و با دوستانتان از راه دور احوالپرسی کنید.

دست به سایر سطوح و صندلی دیگران نزنید و در طول حرکت، دست‌ها را در هم قلاب کنید تا با جایی تماس پیدا نکنند.

قبل از آزمون و بلافاصله بعد از آزمون دستهای خودتان رو با محلول، ژل ضد عفونی یا پدالکلی تمیز کنید.

تا پایان آزمون به صورت و چشمهایتان دست نزنید.

در مورد ماسک: قبل از ورود به حوزه، در طول برگزاری آزمون و بعد از پایان ازمون و تا رسیدن به منزل ماسک حتماً بزنید.

از ماسک‌های فیلتردار استفاده نکرده و حتماً از ماسک معمولی سه لایه استفاده کنید.

توجه داشته باشید که ماسک باید بینی و دهانتان را کاملاً بپوشاند.

پذیرایی: زمان برای خوردن و آشامیدن را به حداقل برسانید تا مدت زیادی بدون ماسک نمانید. قبل از خوردن و آشامیدن دست‌ها را مجدد ضد عفونی کنید.

طوری برنامه ریزی کنید تا نیازمند استفاده از سرویس بهداشتی نباشید اما در صورت ضرورت از دستکش یک بار مصرف، محلول ضد عفونی و ماسک استفاده کنید.

بعد از آزمون: بحث در مورد آزمون و سوالات آن را ترجیحاً، از طریق تلفن یا شبکه‌های اجتماعی، هنگامی‌که به منزل رسیدید، انجام دهید.

ماسک‌های استفاده شده را در خیابان رها نکنید.

بلافاصله بعداز خروج از حوزه امتحانی، به مکانی که از قبل با والدین یا همراه خود هماهنگی کرده اید مراجعه کرده و از تجمع در جلوی حوزه برای حفظ سلامتی خود و دیگران خودداری کنید.

اگر این نکات رو رعایت کنید، حتی اگر افراد مبتلا هم در بین شما باشد، احتمال انتقال بیماری به حداقل ممکن می‌رسد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *