وزارت بهداشت به کنکور دکتری نمره قبولی داد

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر ابراهیم خدایی در گفتگوی ویژه خبری درباره موضوع برگزاری کنکور دکتری گفت: همه پروتکل‌ها و زمان بندی‌های برگزاری کنکورها و آزمون‌های کشوری مصوب ستاد ملی مبارزه با کرونا است. این شیوه نامه‌هایی که برای کنکور تدوین شده کار مشترک وزارت بهداشت، وزارت علوم و سازمان سنجش بوده است.

وی افزود: ما سعی داریم که حداکثر پروتکل‌ها را انجام دهیم. چون وضعیت آموزشی کشور نمی‌تواند گسست داشته باشد. بخشی از پذیرش دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی بدون آزمون امکان پذیر نیست و جایگزینی هم برای کنکور نداریم.

رئیس سازمان سنجش در پاسخ به عکس‌هایی که در زمان کنکور دکتری منتشر شده و برخی داوطلبان ماسک نداشته اند، گفت: ماسک برای داوطلبان اجباری بود و برای ۳۰ درصد از داوطلبان ماسک پیش بینی کرده بودیم. به هر حال امتحان ۵ دقیقه‌ای نیست و لحظاتی ممکن است که داوطلب آب بخورد یا بیسکوئیت بخورد و عکاسان هم به دنبال سوژه اند و این لحظات را ثبت کرده اند.

وی افزود: ما از داوطلبان کنکور دکتری نظرسنجی کرده ایم که آیا از تمهیدات بهداشتی کنکور راضی هستید یا خیر. بیش از ۸۵ درصد رضایت داشتند. مسئول نظارت بر پروتکل‌های بهداشتی معاونت بهداشتی وزارت بهداشت بود و یک نماینده بهداشت هم در حوزه‌ها مستقر بود. طبق اعلام رسمی وزارت بهداشت به سازمان سنجش نمره قبولی دادند و یک سری نکات هم گوشزد کردند که حتماً رعایت می‌شود.

خدایی یادآور شد: به مراقبان هم گفته شده بود که اگر داوطلبی ماسک خود را برداشت به فرد تذکر دهند. اما فضای امتحان به گونه‌ای است که نمی‌توان به صورتی باشد که تمرکز داوطلب بهم بخورد. مواردی از این دست نادر بود.

رئیس سازمان سنجش اضافه کرد: متوسط افراد در هر حوزه کنکور دکتری ۵۰۰ نفر بود ولی در کنکور سراسری به دلیل گستردگی ۲ هزار و ۸۰۰ نقطه داریم و تمرکز کمتری وجود دارد. بیشترین تراکم در گروه علوم تجربی است که حدود ۶۰۰ هزار نفر هستند و هر حوزه‌ای ۲۱۰ نفر است. در یک فضای بزرگ ۲۱۰ نفر را جا می‌دهیم که به قول دکتر حریرچی ورودی یک روز پاساژهای تهران است.

وی افزود: ما یک میلیون نفر را زیر یک سقف جمع نمی‌کنیم بلکه در ۲ هزار و ۸۰۰ حوزه پخش می‌شوند. پروتکل‌ها را رعایت خواهیم کرد.

خدایی در پاسخ به موضوعی که در مجلس تعویق کنکور مطرح شده است، گفت: ما تاکنون بر اساس مصوبات ستاد ملی مبارزه با کرونا پیش رفته ایم و در هر صورت سازمان سنجش مجری است.

وی خاطرنشان کرد: کنکور بیشتر یک موضوع جذاب اجتماعی و سیاسی شده و صدای کنکور بیشتر شنیده می‌شود و برخی علاقه دارند که اظهارنظر کنند و برخی هم می‌خواهند فالوئر جمع کنند. اما بحث مجلس جدا است. نمی دانم اگر مجلس تصویب کند که کنکور لغو شود مصوبه ستاد ملی مبارزه با کرونا چه می‌شود. سازوکار آن چه خواهد بود.

رئیس سازمان سنجش یادآور شد: سازمان سنجش مجری قانون است و ما به عنوان کارشناس نظر خودمان را می‌دهیم. ستاد ملی مبارزه با کنکور مصوبه‌ای درباره تأخیر و لغو کنکور نداشته است و کنکور را به چهار روز افزایش داد و پس از آن پروتکل‌ها و فاصله گذاری ها را تعیین کرده است. سازمان سنجش یک دستگاه اجرایی است و وارد مباحث حاشیه‌ای نمی‌شود.

وی تاکید کرد: اگر به ما بگویند که کنکور را برگزار نکنید، برگزار نمی‌کنیم. اگر به ما بگویند برگزار کنید برگزار خواهیم کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *