نظارت بهداشت محیط در کلیه مراحل برگزاری کنکور سراسری

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت بهداشت، مهندس محسن فرهادی درخصوص نظارت بهداشت محیط در کلیه مراحل برگزاری کنکور سراسری، اظهار داشت: بعد از اینکه تاریخ برگزاری کنکور قطعی شد، جلسات کارشناسی مستمری با سازمان سنجش آموزش کشور برگزار کرده و پروتکل ویژه برگزاری کنکور سراسری را به طور مشترک تهیه و تدوین کردیم.

وی افزود: مهم‌ترین تفاوتی که پروتکل کنکور سراسری با کنکورهای قبلی ارشد، دکتری و آزمون‌های آموزش و پرورش دارد، این است که فاصله داوطلبان در جهت‌های طولی و عرضی از ۱.۶ به ۱.۸ متر ارتقا یافت.

فرهادی خاطرنشان کرد: تفاوت دیگر این است که حجم ظرفیت حاضرین در کنکور به ۲۰ درصد ظرفیت کلی کاهش یافت. یعنی در یک سالن ۱۰۰ نفره فقط ۲۰ داوطلب مستقر می شوند که با شرط لازم الاجرای ۱.۸ متر فاصله بین داوطلبان انجام خواهد شد.

معاون مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت گفت: نکته مهم دیگر در مورد کنکور سراسری امسال این است که سازمان سنجش حوزه هایش را افزایش داده است.

وی اظهار داشت: بدین ترتیب ظرفیت پذیرش سالن‌ها کاهش یافت و چون این حوزه ها از قبل پیش بینی نشده بود، تصمیم بر آن شد از وزارت ورزش و دستگاه‌ های دیگر فضاهایی را استفاده کنند. مثلا مصلای تهران هم به مجموعه‌ های برگزاری کنکور سراسری اضافه شد.

فرهادی افزود: اسامی مکان‌های برگزاری کنکور سراسری را در اختیار دانشگاهای علوم پزشکی کشور قرار دادیم، همکاران بهداشت محیط در سراسر کشور بر اساس ابلاغیه معاون بهداشت وزارت بهداشت موظفند قبل، حین و بعد از برگزاری کنکور طی چهار روز برگزاری آن، نظارت های لازم را انجام دهند.

وی ادامه داد: این نظارت ها شامل بازرسی مکان های برگزاری کنکور سراسری، بررسی تهویه مکان ‌های برگزاری، بررسی رعایت فاصله گذاری داوطلبین، ضدعفونی و گندزدایی محیط خواهد بود.

معاون مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت تصریح کرد: در حین برگزاری نیز در هر چهار روز، اسامی بازرسین به سازمان سنجش اعلام شده که در روز برگزاری کنکور هم در محل حضور داشته باشند و هم بر آب شرب سرویس های بهداشتی و سایر موارد مرتبط با پروتکل های بهداشتی همانند، ضدعفونی، دفع پسماند و زدن ماسک نظارت داشته باشند.

فرهادی توضیح داد: خوشبختانه هم سازمان سنجش و هم همکاران ما تجربه برگزاری کنکورهای قبلی شامل دکتری، دستیاری، کارشناسی ارشد غیر پزشکی و ارشد علوم پزشکی را دارند. همچنین، تجربه سمپاد و آزمون های مختلف دیگر نیز وجود دارد که به بهتر برگزار شدن کنکور سراسری کمک خواهد کرد.

وی افزود: این‌ کنکور سراسری حدود یک میلیون و چهارصد هزار داوطلب دارد و محدوده سنی کمتری نسبت به داوطلبان آزمون های دیگر دارند. خوشبختانه تعداد زیادی آنها تازه فارغ التحصیل شده و حدود دو، سه هفته پیش در شرایط کرونا در آزمون شرکت داشته اند.       

معاون مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت گفت: همه داوطلبان باید در استفاده از ماسک، ضدعفونی کردن دست ها و رعایت پروتکل های بهداشتی همکاری کنند.

وی افزود: زمان برگزاری این کنکور برای اولین بار دو برابر شده و داوطلبان پیش از برگزاری کنکور، در سامانه خوداظهاری سازمان سنجش و معاونت بهداشت وزارت بهداشت وضعیت سلامتی خود را اعلام خواهند کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *