تمام داوطلبان ۱۰ روز بعد از کنکور غربالگری کرونا می شوند

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر علیرضا رئیسی در نشست مجازی با خبرنگاران درباره پروتکل‌های بهداشتی کنکور ۹۹ گفت: دو روز پیش جلسه مشترکی با وزارت علوم و سازمان سنجش داشتیم و در مورد پروتکل‌های بهداشتی صحبت های کامل انجام شد.

وی افزود: تاکید شده است که همه داوطلبان کنکور سراسری ۹۹ باید در سایت سلامت وزارت بهداشت salamat.gov.ir ثبت نام کنند و علائم خود را ثبت کنند و آن را را پرینت بگیرند و در زمان کنکور ارائه کنند. ما در وزارت بهداشت یک هفته و تا ۱۰ روز بعد از کنکور ۹۹ دوباره داوطلبان را غربالگری می‌کنیم.

رئیسی گفت: علت یک هفته و ۱۰ روز این است که دوره کمون بیماری کرونا یک هفته تا ۱۰ روز است. اگر داوطلب الان مبتلا باشد که بعد از ۱۰ روز مشخص می‌شود و اگر هم علائمی نداشته باشد هم بازهم بعد از این مدت مشخص می‌شود. پس از این غربالگری، این میزان با رنج سنی جامعه که در این مدت مبتلا شده اند سنجش می‌شوند.

وی افزود: پس از غربالگری اگر افرادی که در کنکور شرکت کرده باشند بیشتر از رنج سنی معمول جامعه مبتلا شده باشند یعنی ابتلاء به زمان کنکور مربوط می‌شود و اگر کمتر باشد مشخص است که ربطی به زمان کنکور ندارد.

معاون وزیر بهداشت گفت: اکنون ۶۰ نفر از داوطلبان کنکور ۹۹ به کرونا مبتلا هستند که از این تعداد یک نفر در بیمارستان بستری است و بقیه در خانه هستند که برای این افراد در شهرستان‌های مختلف در بیمارستان خاص یک جای خاص تعبیه کردیم که خودشان تنها هستند و از آنها امتحان گرفته می‌شود.

وی افزود: تمامی افرادی هم که می‌خواهند وارد سالن شوند تب سنجی می‌شود و علائم از آنها پرسیده می‌شود و اگر علائم داشتند به سالن اصلی راه داده نمی‌شوند و در سالن دیگری کنکور می‌دهند.

رئیسی خاطرنشان کرد: ۷ هزار نیروی معاونت بهداشتی ناظر ما در زمان کنکور ۹۹ هستند.

وی افزود: وقتی آزمون دکتری برگزار شد گزارش‌ها را مشاهده کردید که بیش از ۹۰ درصد رضایت وجود داشت. کار دیگری که در زمان آزمون دکتری انجام دادیم این بود که کد ملی همه افرادی که کنکور دکتری دادند را در سامانه سیب بررسی کردیم.

معاون وزیر بهداشت یادآور شد: افرادی که ۲۴ تا ۴۸ سال سن داشتند را در این مدت در سطح کشور از نظر ابتلاء به بیماری کرونا بررسی کردیم که این میزان یک در هزار در جمعیت نرمال بود. در سطح کشور در مدت کنکور دکتری و ۱۲ روز بعد از آن هم میزان ابتلاء بررسی شد که رنج سنی که در کنکور دکتری شرکت کرده بودند مشخص شد میزان ابتلاء ۰.۳۶ درصد بوده است. یعنی ۰.۳ در هزار جمعیت نرمال را شامل می‌شود که درصد بسیار بسیار پایینی است.

وی گفت: یکی از علت‌ها این بود که افرادی که کنکور داشتند پیش از این در منزل حضور داشتند و تردد کمی در جامعه داشته اند.

رئیسی اظهار داشت: این میزان تمرکز بر روی کنکور مطلوب نیست و واقعاً هیچکس نمی‌تواند تضمین بدهد که چه کسی در چه زمانی ممکن است به بیماری کرونا مبتلا می‌شود که بخواهیم این موضوع را به کنکور تعمیم دهیم. این طور فکر نکنید که افرادی که می‌روند کنکور می‌دهند قبل از آزمون در زرورق و صندوق نمانده اند. ممکن است بیرون رفته باشند و یا حتی در کلاس شرکت کرده باشند و در واقع در محیط ایزوله قرار نداشته اند.

وی افزود: پروتکل‌های بهداشتی آزمون‌های سراسری سختگیرانه شده است و فاصله صندلی‌ها در کنکور دکتری ۱.۲ متر بود که این میزان به ۱.۸ متر در کنکور ۹۹ رسیده است. زمان ورودی داوطلبان از نیم ساعت به ۲ ساعت رسیده است و همه مراقبان آموزش دیده اند که خروج داوطلبان به گونه‌ای تنظیم شود که تراکم جمعیت نداشته باشیم.

معاون بهداشتی وزارت بهداشت یادآور شد: در کنکورهای دکتری و فوق لیسانس معمولاً همراه ندارند اما در کنکور سراسری سن و سال متفاوت است و معمولاً پدر و مادر داوطلب را همراهی می‌کنند. تاکید این است که همراهان پس از رساندن داوطلب مکان حوزه را ترک کنند و بعد از آزمون دوباره برگردند یا حتی دو کوچه بالاتر باشند و تجمع نکنند. داوطلب را سوال پیچ نکنند که امتحان اش را خوب داده یا نه.

وی افزود: ما به عنوان وزارت بهداشت به پروتکل‌های خودمان اعتماد داریم و همه هم بسیج شده اند که کنکور به خوبی برگزار شود. اما برای داوطلبان کنکور علاوه بر اینکه سلامت جسمی مهم است سلامت روحی هم مهم است. اینکه والدین بگویند کنکور باعث بیماری می‌شود بر روح و روان داوطلب تأثیر منفی می‌گذارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *